Tak for en fantastisk temadag om afgræsning og naturpleje i Region Syd
Tak for en fantastisk temadag om afgræsning og naturpleje i Region Syd
d. 13. januar afholdt LRS’ økologiudvalg – sammen med Landbrugsrådgivning Syd og de lokale familielandbrugsforeninger i Region Syd – en velbesøgt temadag om afgræsning på LRS’ kontor i Vejle. Omkring 40 deltagere var samlet til en dag med høj faglighed, gode drøftelser og masser af inspiration.
Dagen startede med morgenbrød, hvorefter Emil Skole Læsøe fra SEGES lagde ud med et oplæg om biodiversitet, hvad man skal kigge efter i naturen – og hvordan man aktivt kan fremme biodiversiteten med bl.a. græssende dyr.
Herefter tog Michael Kjerkegaard fra Økologisk Landsforening over og gav et spændende indblik i afgræsning i praksis. Med erfaringer fra egen bedrift fortalte han om både naturafgræsning og holistisk afgræsning – understøttet af billeder og videoer fra rejser rundt i verden, som tydeligt viste den store effekt, afgræsning kan have.
Efter frokostpausen – hvor Landboungdom stod klar med varme grillpølser trods det tågede vejr – fortalte Sanne Frederiksen fra Aage V. Jensens Naturfond om fondens arbejde med naturpleje, afgræsning og samarbejdet med dyreholdere.
Herefter gav Bo Levesen fra Vejle Kommune et kommunalt perspektiv på naturafgræsning og satte fokus på vådområdeprojekter – deres muligheder, og hvorfor de giver god mening.
Efter en kort kaffepause rundede Johanna Højgaard, planteavlskonsulent hos Landbrugsrådgivning Syd, dagen af med et oplæg om økonomi og de forskellige tilskudsmuligheder, der findes, når man arbejder med græs og afgræsning – og hvordan ordningerne kan kombineres.
Tak til alle deltagere og oplægsholdere for en hel fantastisk dag med fagligheden i fokus – og for gode spørgsmål, dialog og engagement